Jesteś tutaj: Start / Logopedia

Logopedia

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka ?

1. Mówmy do naszych dzieci jak najwięcej.
  2. Starajmy sie mówić tak, by dziecko mogło widzieć naszą twarz, nasze usta.
  3. Czytajmy dzieciom –przynajmniej 15 minut dziennie.
  4. Śpiewajmy z dzieckiem. Jest to ćwiczenie językowe, rytmiczne, a zarazem terapeutyczne
  5. Opowiadajmy bajki, rozwijajmy wyobraźnię dzieci.
  6. Oglądajmy z dzieckiem obrazki: nazywajmy przedmioty i opisujmy sytuacje prostymi zdaniami
  7. Mówmy dziecku, co przy nim robimy, co dzieje się wokół niego. Niech mowa towarzyszy zakupom, spacerom, pracom domowym
  8. Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, nie zgadujmy co dziecko chce powiedzieć.
  9. Nasze wypowiedzi powinny być poprawne językowo, budujmy krótkie zdania, używajmy prostych zwrotów, modulujmy własny głos, NIE MÓWIMY DZIECINNIE (unikajmy zdrobnień i spieszczeń)
  10. Odpowiadajmy na pytania- wiek 4-6 lat to tzw. WIEK PYTAŃ. Dzięki odpowiadaniu na pytania pomagamy dziecku lepiej zrozumieć świat.
  11. Rysujmy z dzieckiem, mówmy co kreślimy – „…teraz rysujemy kotka. To jest głowa, tu są oczy, nos….” Zachęcajmy dziecko do wypowiedzi nt. rysunku.
  12. Starajmy się, aby zabawy językowe i dźwiękonaśladowcze znalazły się w repertuarze czynności wykonywanych wspólnie z dzieckiem. Wybierajmy do zabaw właściwą porę.
  13. Zachęcajmy swoje dziecko do mówienia ( nie zmuszajmy), chwalmy je za każdy przejaw aktywności werbalnej, dostrzegajmy każde, nawet najmniejsze osiągnięcie, nagradzając je pochwałą.
  14. Zwracajmy uwagę, aby dziecko oddychało nosem, w przypadku, gdy dziecko oddycha ustami prosimy pediatrę o ustalenie przyczyny

SMACZNE ĆWICZENIA BUZI I JĘZYKA W DOMU

ŻUCHWA NIERUCHOMO PRACUJE SAM CZUBEK JĘZYKA

NA JEDEN Z TALERZYKÓW WSYPUJEMY – PŁATKI ŚNIADANIOWE/CHRUPKI KUKURYDZIANE/RYŻOWE.

PROSIMY DZIECKO, ŻEBY ZASYSAJĄC SŁOMKĄ PRODUKT, PRZENIOSŁO GO NA DRUGI TALERZYK

(SŁOMKE TRZYMAJĄ TYLKO USTA)

PICIE PRZEZ SŁOMKĘ I ROBIENIE BĄBELKÓW (NAJLEPIEJ JEŚLI TO JEST ZAGĘSZCZONY SOK

www.superstyler.pl/dziecko/smaczne-cwiczenia-buzi-i-jezyka

Przykładowe ćwiczenia do realizacji w domu z podręcznika „Będę wielkim mówcą” Iwony Michalak – Widery, Katarzyny Węsierskiej – zachęcam do przejrzenia publikacji

Zachęcam rodziców do wykonania w domu dmuchajki.

Dmuchajka to prosta zabawka do ćwiczeń oddechowych. Jest bardzo łatwa do samodzielnego wykonania, z powszechnie dostępnych materiałów a do tego gwarantuje wesołą zabawę! Należy tak wydmuchiwać przez nią powietrze, aby kulka unosiła się w powietrzu.

Do przygotowania dmuchajki potrzebne są następujące materiały: plastikowa butelka wraz z nakrętką, nożyczki, dość gruby gwóźdź i kombinerki do jego trzymania, słomka, chusteczka higieniczna.

Z plastikowej butelki odcinamy górę, tak by uzyskać lejek. Następnie trzymając w kombinerkach gwóźdź nagrzewamy go a potem wypalamy nim dziurkę w nakrętce od butelki.

Pomysł zaczerpnięty ze strony

Agnieszka Kulińska