Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.

W naszej szkole obchody tego dnia zostały przedłużone o tydzień, podczas którego zorganizowano warsztaty w klasach 1-8. Ich celem było zapoznanie z rodzajami niepełnosprawności oraz przybliżenie trudności z jakimi zmagają się osoby niepełnosprawne w codziennym życiu.

Podczas zajęć uczniowie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową. Uczniowie mieli przed sobą całe mnóstwo zadań, m.in. wykonywanie ćwiczeń z opaskami na oczach, rozmowa z kolegami bez słów i odczytywanie z ruchu warg wypowiedzi innych czy robienie kanapek z uruchomioną jedną ręką. Udział w tych zajęciach uświadomił dzieciom, że proste czynności dla nich sprawiają innym duży kłopot. Na korytarzu szkolnym pojawiło się wiele plakatów informacyjnych poświęconych każdej niepełnosprawności. Dodatkowo na przenośnym monitorze uczniowie mogli na każdej przerwie oglądać prezentację multimedialną.

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my. To ważne święto, które uświadamia nam, że wszyscy chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.