„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”

Tym razem w ramach obchodów 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI lekcja biblioteczna dla klas VI – VII. W dniu 26 listopada odbyła się lekcja biblioteczna promująca książki o eksterminacji Żydów i opowiadające o Polakach, którzy z narażeniem życia ratowali żydowskie dzieci.

”Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej  to książka ukazująca wojnę oczami dziecka. „Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta.” W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci, w tym małego Szymka, bohatera tej opowieści. Jest to wzruszająca historia o chłopcu, który przeżył wojnę, bo na swej drodze spotkał wspaniałych, odważnych  ludzi ...

„Arka czasu” Marcina Szczygielskiego to opowieść o dziesięcioletnim Rafale. Pod warstwą fabularną kryje się trudna tematyka. Jak rozmawiać z dziećmi o Holocauście? Jak opowiedzieć młodym czytelnikom czym było getto? Jak zobrazować piekło wojny, ale tak aby nie naruszyć dziecięcej wrażliwości, nie przestraszyć natłokiem historycznych faktów? Sam temat zagłady, śmierci milionów niewinnych ludzi, rzeczywistość wojenna może wydawać się dla współczesnego dziecka czymś abstrakcyjnym, ale Szczygielski udowadnia, że przeszłość można zrozumieć przez utożsamienie się z drugim człowiekiem, wsłuchanie się jego osobistą, indywidualną opowieść. „Arka czasu” pokazuje wojenne realia oczami dziecka, delikatnie zarysowując niektóre wątki i wplatając fantastyczny motyw wehikułu czasu.

Rafałowi również udało się przeżyć wojnę między innymi dlatego, że na swej drodze spotkał życzliwych i odważnych ludzi.